12 zajímavých podrobnosti o olympiádě!

2016-08-04
12 zajímavých podrobnosti o olympiádě!

Letní olympijské hry je mezinárodní multi-sportovní událost, která se koná každé čtyři roky a je organizována Mezinárodním olympijským výborem. Edice 2016 se bude konat v Rio de Janeiru v Brazílii, mezi 5 a 21 srpna.

"Rio 2016" je místem, kde se setká 10 500 sportovců ze 216 zemí světa. Poprvé v historii olympijských her bude se na ních účastnit Kosovo a Jižní Súdán. Vypadá na to,že nás čeká hodně emocí, a to zejména, že na této událostí uvidíme přes 100 českých sportovců!

Mezitím, mám pro vás ...

12 úžasných olympijských zajímavosti!

1 První diskvalifikace týmu na olympijských hrách se konala v roce 1968 v Mexiku. Švédský moderní pětibojař Hans-Gunnar Liljenwalla. Chlápek vypil příliš mnoho piva na uklidnění nervů před střeleckou častí soutěže. A to byl průšvih ...

Albert_Meyer_5_Olympia_1896
Zdroj: Wikipedia / Albert Meyer – Own scan from „1896 Athen. The pictures of the first Olympiad”, Brandenburgisches Verlagshaus, 1996

2 První vítězem maratonu v historii moderních olympijských her byl Řek Spiridon "Spiros" Louis. Předtím, než se zúčastnil v tomto boji - byl prostý pastýř, který rozvážel také vodu. Louis získal zlato v roce 1896 v Aténách a stal se národním hrdinou. Do dneška existuje na poštovních známkách ;) Spiros, se na 40 kilometrovem maratonu necítil dobře, zastavil se v hospodě u silnice, dál si sklenku vína a vajíčko natvrdo, a tak "posílený" - vyhrál zlato.

3 Boxer z Afriky - Thomas Hamilton - Brown jídlo také neodmítl, ale to pro něj nebylo dobré a na rozdíl od Louise se nezúčastnil závěrečného ceremoniálu olympijských her – uzavřel se do sebe. po tom, co mu stalo ... V roce 1936 prohrál eliminační bitvu a bolest z porážky se rozhodl uklidnit velkým množstvím jídla. Zatímco on baštil, soudci dospěli k závěru, že vyhrál na body. Bohužel, byl už příliš těžký aby se postavit do dalšího zápasu ...

 

4 Nejstarší olympijský medailista v historii byl Oscar Swahn ze Švédska. V roce 1920 získal stříbrnou medaili ve střelbě. Bylo mu teprve .... 72 roků. Byl také nejstarším hráčem v historii her.

5 Pořadí a význam olympijské štafety naznačuje, že štafeta olympijské pochodně je starou tradici Řekové v roce 776 před naším letopočtem Mezitím, to je jeden ze symbolů olympijských her teprve od roku 1936, a záměr byl nástroj propagandy Třetí říše. Věděli jste?

6 V roce 1908 olympiádu přesunuto z Římu do Londýna kvůli erupci Vesuvu.

7 V letech 1900 až 1920 jedná z olympijské soutěže bylo přetahování lanem. V roce 1900 kombinovaný tým Dánska a Švédska postrádal hráče. K týmu se připojil dánský novinář Edgar Aaybe a Skandinávci opustil olympiádu se zlatem v kapse.

8 Na etapě silniční cyklistiky v Antverpách v roce 1920 ... byl železniční přejezd. Soutěžící se museli zastavit na čtyři minuty, aby projel vlak. Trapas!

Depositphotos_71073581_m-20159 Někdo čekal na vlak a někdo na kachny. V roce 1928, Henry Peace, australský veslař získal tak velkou výhodu oproti konkurentům, že na cestě pro zlato počkal až proplynou kachny. Pravděpodobně ve skutečnosti měl u sebe kameny a chtěl se jich zbavit, ale vznikla zajímavá legenda o pouštění kachen.

10 Na olympiádě v St. Louis v roce 1924, bylo nesnesitelné teplo. Soutěžící maratonu padaly jako mouchy a bylo je třeba jenom znosit. Mezitím, do cíle vběhl svěží jako rosa na louce - američan Fred Lorz. Není divu, že plný energie. Ukázalo se, že 17 kilometrů etapy projel jako pasažér autem na které narazil na silnici.

11 Zlaté olympijské medailí nejsou vyrobeny ze zlata. Je to pouze pozlacené stříbro. Takže můžete kousat.

12 Na vlajce každé zemi na světě existuje alespoň jedna barva která je i na olympijské vlajce.

Zobrazit více... Srpen 2016
pixel