Jak se starat o auto?

2019-07-24
Jak se starat o auto?

Pravděpodobně i čerstvý držitel řidičského průkazu ví, že pro dobrý stav auta nestačí jen podle potřeby doplňovat benzín a olej. Auto si zaslouží pravidelnou údržbu a trocha práce na víc se samozřejmě odmění nejen lepším vzhledem, ale také delší životností. Moderní auta se spoléhají na pokročilou technologii, která vás upozorní na nutný servis i kontrolu sama, u těch starších je třeba mít na paměti i pár bodů k údržbě.

Kontrola oleje a tlaku pneumatik

Olej nemusíte kontrolovat před každým přejezdem do práce, nicméně alespoň jednou za 2 000 km je kontrola opravdu na místě. Olej se kontroluje ideálně na rovné ploše a při zahřátém motoru. Speciální měrka je v každém motoru na dobře přístupném místě a je označena barevně. U vozů s automatickou převodovkou se vyplatí kontrola oleje i v této části.

Zhruba se stejným rozestupem můžete kontrolovat i tlak v pneumatikách. Nahuštění hraje poměrně důležitou roli v komfortu jízdy a také ve spotřebě! Podhuštěné pneumatiky ubírají vašemu pohodlí, opotřebovávají se a zvyšují spotřebu. Dobře není ani pneumatiky přetlakovat. Ideální tlak uvádí každý výrobce, zpravidla se pohybuje v hodnotě 2,3 baru. Každá dobrá čerpací stanice vás nechá kontrolu projít u speciálního stojanu a pneumatiky dohustit.

Brzděte s jistotou

Stejně tak o brzdy pečujte přednostně. Jakékoli skřípání, klepání nebo jiné nečekané projevy hned řešte. Oprava nebo výměna brzdového kotouče a destiček může stát pár korun a předejde zásadnímu opotřebení brzdového systému. Brzdy jsou pro bezpečnou jízdu naprosto nezbytné, o tom není třeba diskutovat. Nezapomínejte při kontrole ani na hladinu brzdové kapaliny.

Chlazení

Každý motor potřebuje chladit, závisí samozřejmě na materiálu, ze kterého je motorový blok vyroben. Nicméně i v průběžné kontrole je třeba dbát na doporučení a dolévat chladicí kapalinu podle výrobce. Chlazení je důležité po celý rok. Pokud se budete drápat vozem příkrými silnicemi v zasněžených Alpách k hotelu, můžete „uvařit“ motor stejně snadno jako v tropickém létě v dlouhé koloně.

Auto je vaší vizitkou

Všeho moc škodí, určitě nemusíte každé sobotní dopoledne trávit pečlivým luxováním interiéru a mytím a leštěním karoserie. Nicméně nánosy nečistot mohou postupně vážně narušit původní souvislou vrstvu laku, způsobí těžce odstranitelné skvrny i na discích nebo podvozku. V zimě se vaše auto potýká zejména se zbytky posypové soli, v létě pro změnu s ptačím trusem. Prach, pyl, spádová voda, mrtvý hmyz… auto si zaslouží pravidelnou očistu. Myčky nabízí programy s voskováním a ochrannými prostředky, vás nebudou stát ani moc času ani moc peněz.

Pokud chcete o vůz pečovat sami, můžete vyzkoušet novinky v podobě přípravků s nanotechnologií. Speciální auto kosmetika šetrně zbaví povrch nečistot, oživí lesk pevných částí a navíc vytvoří neviditelnou ochrannou vrstvu, která dále prodlužuje efekt zářivého lesku a zamezuje zpětnému usazování nečistot.

Péči můžete věnovat i interiéru. Zbavte palubní desku prachu, vyleštěte skla a zrcátka. Auto vás reprezentuje, vystupujte tedy jako elegantní, upravená a spolehlivá dvojice.

Zobrazit více... Červenec 2019
pixel