Jaké oblečení se hodí na čtyřkolku

2019-05-16
Jaké oblečení se hodí na čtyřkolku

Při krátké zkušební jízdě se můžete na čtyřkolku posadit v obyčejných džínech, častější jízdy nebo cesty do terénu však vyžadují alespoň základní výbavu. Oblečení musí respektovat dva základní požadavky. Musí vás ochránit v nepříznivém počasí, ale také zastoupit nutnou ochranu a zabránit možnému zranění.

Dlouhé nohavice i rukávy

Čtyřkolku si nepořizujete pro klidnou jízdu urovnanou cestou. Silný stroj vám dovolí zdolávat prudká stoupání, přejíždět bariéry i vodní překážky. Oblečení tedy musíte uzpůsobit nárokům na styl jízdy i počasí. Oblečení by vás mělo chránit kompletně. Neriskujte zbytečně, i zdánlivě obyčejný pád vám může způsobit nepříjemné odření, které se dlouho a bolestivě hojí. Rukávy a nohavice předejdou zranění o větvičky, odletující kamínky a samozřejmě také vás ochrání před prachem nebo bahnem.

Zvolte funkční střih i kvalitní materiály

Základem jsou dlouhé kalhoty, ideálně šité z pevných kvalitních materiálů. Nemusíte hledat pouze v nabídce koženého oblečení, vyhovět může i speciálně upravený textil. Příměs Kevlaru nebo jiných vláken dodá oblečení mimořádnou odolnost vůči mechanickému poškození, i v případě smyku a pádu vás dostatečně ochrání. Látka i kůže navíc brání prochladnutí.

Ze stejných materiálů jsou šité i bundy. Dobře uzpůsobený střih respektuje speciální pozici vsedě, dovolí vám pohodlně ovládat čtyřkolku a bez jakéhokoli omezení reagovat na pohyby stroje. Vybírejte tak, abyste mohli pevné lemy nohavice, rukávů i spodní lemy bundy dokonale přizpůsobit a stáhnout.

Skvělou volbou jsou také kombinézy, které zvyšují komfort při jízdě. Celistvá plocha zad se v rámci pohybů neposunuje a pod oblečení nepronikne ani kapka bláta.

Nenechte se odradit špatným počasím

Jízdu na čtyřkolce si můžete užít téměř bez omezení. Ideální letní počasí nabízí dlouhé výlety a představuje relativně nejmenší nároky na oblečení a výbavu, ale ani s příchodem podzimu nemusíte stroj definitivně odstavit.

Moderní výrobci nabízí praktické kombinace bundy a kalhot nebo jednodílné overaly, které dokonale vyhoví jízdě v dešti a odolají odstřikující vodě během průjezdu terénem. Speciální povrch odpuzuje vodu a odvádí jí od povrchu. Udrží vás s jistotou v suchu, zároveň brání pronikání chladného vzduchu pod spodní vrstvy. V obzvláště chladném počasí navíc můžete obléknout i termoprádlo, které přidá důležitou hřejivou vrstvu. Přes vynikající termoregulační efekt zůstává oblečení lehké a prodyšné, neomezí vás v pohybu a nijak nezkazí zážitky z jízdy.

Důležité doplňky

Při vybírání výbavy na čtyřkolku nesmíte v žádném případě zapomenout na doplňky. Rukavice jsou důležité nejen pro ochranu před chladem. V případě pádu ochrání také citlivou pokožku rukou před nepříjemným zraněním. Koneckonců, rukavice používají i cyklisti, vaše rychlost na čtyřkolce bude vyšší a setkáte se pravděpodobně i s divočejším terénem.

Důležitý je také výběr bot. Nejlépe je volit obuv kotníčkovou nebo i vyšší. Noha však nesmí ztratit v botě citlivost a hybnost.

Dobrou pomůckou je také kvalitní batoh, pro krátké vyjížďky oceníte ochranné pouzdro na telefon či navigaci. I zde jsou použity materiály s důrazem na odolnost vůči pronikání vody a nečistot. Styl upínání zajistí pevné a bezpečné uchycení a také jednoduchý přístup k ovládacímu displeji.

Kompletní výbavu na čtyřkolku nabízí speciální obchody, které vám ochotně doporučí vhodný typ oblečení na míru vašim zkušenostem i plánovaným cestám. Zajímavé kousky je možné objevit a objednat i přes bazary. Za skvělou cenu můžete pořídit perfektní oblečení.

Zobrazit více... Květen 2019
pixel