Kdy je čas jít s dítětem do kina? A na jaký film?

2019-07-22
Kdy je čas jít s dítětem do kina? A na jaký film?

Nejen na dospělé útočí postavy z filmových trháků, upoutávky a stálé komentáře o nutnosti předmětné téma shlédnout. Už v raném věku se děti ve školce rády pochlubí tričkem se superhrdinou, tematickým legem nebo jinou hračkou. Nechtěně si předávají reklamu a samozřejmě těží společenské výhody, pokud jsou jakkoli napřed. Středem pozornosti jsou zpravidla sourozenci starších, mají před prvorozenými slušný náskok a umí získané znalosti náležitě využít. Zajít do kina může být tak do jisté míry společenská povinnost, která vašemu dítěti doplní potřebné znalosti a pomůže zapadnout mezi vrstevníky. Návštěva filmu však může být i příjemným společným zážitkem a oživí běžné rodinné plány.

Hlavní trháky najdete i díky reklamě

Přehršel hrdinů a námětů je zpočátku náročný pro orientaci. Možná právě teď řešíte hádanku v podobě špatně interpretovaného názvu filmu nebo se podivujete nad zpracováním filmového hrdiny, nad kterým vás dítě přesvědčuje, že právě tohle mají všichni kamarádi.

Ale právě prodejní sortiment můžete k základní orientaci skvěle využít. Stačí vysledovat a spojit si nejžádanější motivy. Každý větší film provází masivní reklamní kampaň, prodejci nabízí od hrnečků po ponožky princezny z Ledového království, popletené Mimoně nebo nesmrtelné Šmouly. Vytipované téma pak stačí nadhodit v šatně při vyzvedávání dětí ve školce. Nebojte se poradit se známými rodiči a věnujte večer podrobnějšímu průzkumu. Zdaleka ne každá kreslená postavička stojí za dobrým nebo vhodným příběhem. Pokročilé ságy Star Wars nebo komiksový hrdinové jsou stálým lákadlem, ale k pochopení příběhu vyžadují přeci jen o dost starší obecenstvo.

Velký společenský zážitek

Děti nepodceňujte, pokud jsou v kině poprvé, bude pro ně celý proces velkým zážitkem a vydrží „hodné“ a zaujaté bez problémů. Od kupování lístků, ochutnání popcornu až po nové prostředí a velké plátno, vše bude novinkou.

Současná nabídka filmů představuje velmi dobře vyprávěné animované pohádky, které jsou vhodné už pro tříleté děti. Zohledňují dostatečně poutavé a jednoduché vyprávění, pracují s vtipnými momenty, které děj oživí a často zapojují i líbivé melodie. Současným trendem jsou remaky dřívějších animovaných filmů, které dokonale převádí příběh a moderními technologiemi oživují zvířecí říši. Před výběrem stačí projít recenze a doporučení, nebo se s dětmi předem seznámit s upoutávkou.

Únikové cesty a náhradní plán

Pro první návštěvu si pro všechny případy připravte pár drobných triků. Vyberte si místo, ze kterého budete moci nepozorovaně a rychle vyjít ven. Dítě se může leknout zvuku nebo jej zaskočí vývoj příběhu. Samozřejmě dobrá pozice blízko východu je dobrá i pro nutné odskočení na toaletu. Určitě se hodí také nějaká sladkost nebo již zmiňovaný popcorn, který v hluché části příběhu pomůže dítě ztišit a prodlouží trpělivost při sledování. Nebojte se tu a tam vysvětlit nebo přiblížit děj.

Rozhodně se kinu nevyhýbejte a zapojte vaše děti do společenského života už v předškolním věku. Na akční filmy a drama si budete muset ještě pár let počkat, nicméně tvůrci filmů naštěstí myslí nejen na nejmladší publikum, ale i na jejich doprovod. V nabídce můžete s poměrnou jistotou vybrat film, který pobaví i vás.

Zobrazit více... Červenec 2019
pixel