Lifehacking! Jak sbalit tašku? 10 triků

2019-07-22
Lifehacking! Jak sbalit tašku? 10 triků

Ať už plánujete několikadenní dobrodružství v přírodě, budete se toulat s krosnou na zádech po horách, nebo si představujete elegantní letovisko u moře, vždy musíte předem připravit alespoň rámcový plán. Kam a na jak dlouho pojedete a co si sebou musíte zabalit. O cestování a vašem komfortu rozhoduje víc faktorů, ale řešit zapomenuté oblečení, místo výletu hledat obchod a dokupovat vybavení nebo dokonce část plánů úplně omezit jen proto, že vás zaskočilo počasí, by byla škoda. Sbalte si tašku s dostatečným předstihem a dobře uvažte, co všechno opravdu budete potřebovat. Následující desítka rad vás třeba provede balením rychleji.

1. Vyberte si vhodné zavazadlo!

Krosna, taška nebo kufr? Záleží na dopravě i vašem životním stylu. Pokud míříte do přírody a budete se pohybovat po vlastní ose autobusy a vlaky, pak je kufr nesmyslnou zátěží. Naopak výstup z letadla v luxusním letovisku s krosnou na zádech vzbudí přinejmenším zbytečnou pozornost. Vždy si připravte zavazadlo, které pohodlně unesete a které svým vzhledem naplní základní očekávání.

2. Roztřiďte oblečení v rozumném počtu

Před odjezdem si dejte čas a rozmyslete, co všechno budete potřebovat. Výlet k moři si vystačí s lehkým vzdušným oblečením, hlavní bude plážový komplet, nesmí chybět plavky. Pozor ovšem na úroveň domluveného ubytování. Lepší hotely podmiňují návštěvu restaurace ve společenském oblečení.

Na chalupu, na hory nebo pod stan byste naopak měli vybírat oblečení pohodlné, sportovní a nezapomeňte na proměnlivé počasí, tedy vyberte si kombinaci pro horké suché léto, ale i chladný deštivý den. Vždy však vybírejte počet oblečení s rozumem!

3. Dobře vyberte boty

S oblečením vybírejte pečlivě i boty! Platí stejné pravidlo jako u oblečení a stejně tak platí, že by váš výběr měl objektivně vyhodnotit i počet bot. Důležité je pohodlí a kvalita. Nikdy se nespoléhejte na jediný pár. Může se stát jakákoli nehoda a shánět naboso náhradní obuv uprostřed neznámého města nebo dokonce daleko od civilizace nemusí být kratochvíle, na kterou budete rádi vzpomínat.

4. Stěhujete se nebo si jedete odpočinout?

Bod, který by měl celé přípravy na dovolenou provázet. Jistě, chcete mít své oblíbené kousky, chcete zabodovat ve společnosti, nechcete se bát o skvrnu od jídla na jediném vhodném topu ani nevhodné kombinace svršku a kalhot, nechcete, aby vám byla zima ani, aby vám musely stačit jediné plavky… ale opravdu potřebujete úplně kompletní šatník? Na den by vám mělo stačit jedno tričko, jejich počet stačí násobit počtem dnů pobytu. K tomu jedny dlouhé a jedny krátké kalhoty, pokud se nechystáte do zapomenutých končin Karpatských hor, vždy máte možnost si oblečení přeprat nebo v nejhorším dokoupit. Nic není ztraceno!

5. Kosmetika – spousta ušetřeného místa

Neberte si kompletní šatník a nebalte ani celou koupelnu! Myslete na kvalitní krémy proti slunci, šampon a zubní hygienu. Zabalte si příruční lékárnu se základními potřebami, jako jsou náplasti, obvaz, dezinfekce a léky na bolest hlavy. Nic víc nepotřebujete. Vážná zranění nebo nemoc byste stejně řešili s lékařem. Na pleťovou masku bude čas po návratu.

6. Těžké věci dospod

Při balení si nejdříve nanoste na postel vše, co budete brát s sebou. Teprve pak balte. Budete mít dokonalý přehled, vyhnete se zapomenutým položkám a lépe věci srovnáte. Začněte velkými a těžkými kusy. Knihu, velkou plážovou osušku, bundu nebo mikinu do spod, postupně přidávejte méně objemné a lehčí kousky.

7. Oblečení do roliček

Skvělým typem je srolovat trička, šortky, nebo i ručníky do malých roliček. Jimi můžete vyplnit prázdná místa v zavazadle, lépe věci rozložíte a navíc se vám při cestě nezmačkají.

8. Knížka nebo čtečka?

Pokud si neumíte představit dovolenou bez knížky, zvažte efektivní řešení a pořiďte si čtečku. V malém kompaktním zařízení můžete s sebou vést celou knihovnu a váš kufr neponese víc jak pár deka navíc!

9. Prací prášek?

Malá tuba pracího prostředku se hodí vždy. Nehoda u jídla vyřadí oblíbený kousek oblečení na celou dovolenou a přitom i v hotelu můžete v pár minutách kousek přeprat a usušit. Ušetříte tak i prostor v kufru, místo pěti triček vám budou stačit dvě.

10. Půjčovna?

Nezapomínejte, že většina turistických center je skvěle vybavena a těší se na vás! Sportovní vybavení, potřeby k potápění, in-line brusle, skateboardy, tenisové rakety, míče, ale i další kratochvilné potřeby si můžete bez problémů půjčit v hotelu nebo sportovním klubu, aniž byste s sebou museli všechno vláčet už z domova. Navíc se můžete nechat překvapit a vyzkoušet nové sporty a dovednosti. Užijte si dovolenou na plno! Nechte obrovská zavazadla doma a vyrazte na lehko! Nečeká vás módní policie, ale volné dny!

Zobrazit více... Červenec 2019
pixel