The Mods. Elegantní rebelové nebo otroci elegance?

2016-07-21
The Mods. Elegantní rebelové nebo otroci elegance?

Kdo byli mods-ové?

Ta dominující v období dekády ve Velké Británie subkultura se narodila koncem 50. let XX století. Své hodnoty, které měli zrušit stávající normy, zaměřily na hudbu a avantgardní styl - zdůrazňujíc při tom svou oddělenost od starší generace dělnické třídy, které se po válce začalo dařit lépe. Mods-ové se oddělovaly od toho tradičního systému hodnot, snily o svobodě a bezstarostným, vzrušujícím životě v lepším světě.

https://retrospectivemodernism.wordpress.com/2013/07/03/drive-your-scooter-to-work-day-1958-vespa-92l2/
https://retrospectivemodernism.wordpress.com/2013/07/03/drive-your-scooter-to-work-day-1958-vespa-92l2/

Charakteristické znaky

Modernismus a móda. Experimentální hudba, rock'n'roll ", moderní jazz, beat a hard rock. Skútry Vespa a Lambretta, které byly synonymem prestiže a skupinové identity dovozily majitelé do práce v kanceláři, do obchodů, na společenské události nebo na koncerty v přímořském městečku..

Každý zástupce generace The Modernist měl identifikovaný pro svůj okruh atribut. Byla to ... bunda parka!

Ačkoli mods-ové svrhovali platné normy, byli proti zkostnatělým existenčním stereotypům, poslouchaly hlasitou hudbu, a jejich expresi vyjadřovaly elegantní a pečlivě vybrané oblečení - staly se otroky módy.

Muži byli inspirovány stylem reprezentovaným italskými a francouzskými hvězdy velké filmové scény. Zpočátku nosili elegantní, perfektně šité na míru obleky se zapínáním na 3 knoflíky, neposkvrněné bílé košile, úzké kravaty, kožené špičaté boty a tmavý brýle.

pol_pl_Kurtka-meska-STEGOL-AK164-khaki-36063_2
www.bolf.cz

Postupem času a při následných frakcích subkultury se stalo módní volnější oblečení. Polo košile, zmíněné již bundy parky, úzké kalhoty, pouštní boty a špičkové džíny provedené Levi Straussem.

Mods-ové musely být připravení, že jejich oblečení vypadá z módy každých 10 minut a přijde další...

Byli proti tříděním rozdílům dle třídy, chtěly prokázat, že high fashion, drahé obleky, luxusní zboží jsou pro každého. Ve skutečnosti, byli módní za každou cenu, často až snobský a přitahoval jich konsumerismus, který se projevoval v posedlosti stylu a sofistikovaných zábavách. Podněcoval jich clubbing a drogy.

Nepochybný vliv na ukončení éry Modsů, byly boje mezi částmi subkultury, a také jiná populární komunita - rockerů - žijících ze dne na den, pohrdajících vzorem a normami, zobrazující nedbalý oblečení. Svojí roli odehrála také šířící se komercializace, v důsledku které se různé zboží rychle stávaly banální, méně fajnové a nezajímavé. Doba Mods-ů se konečně ukončila s příchodem nového kulturního hnutí - hippie Flower Power.

Velká Británie byla kolébkou obrovského vlivu Modsů na svět. Jejich éra byla krátká, ale účinek tak silný, že se sofistikovaný a pedantský styl Modsů inspiruje do dneška.

Fot. za http://www.maxmayo.com
http://www.maxmayo.com
Fot. za http://www.maxmayo.com
http://www.maxmayo.com
Fot. za http://www.maxmayo.com
http://www.maxmayo.com
Zobrazit více... Červenec 2016
pixel