V čem na maturitu?

2019-05-30
V čem na maturitu?

Maturitní zkouška je zásadním krokem do života. Další plánovaná studia na vysoké škole se odvíjí nejen od úspěšného složení, ale i zvládnuté úrovně. Body za dobré známky můžou rozhodnout ve váš prospěch při přijímacím řízení. Pokud se chystáte po střední škole vykročit k první profesi, s maturitou budete mít lepší startovní pozici. Maturita má svou důležitost a váhu.

Žádné experimenty

Zkouškový den je speciální a nese s sebou velmi vážnou atmosféru. Pedagogové i zkušební komise zasedají k serioznímu jednání a podle něj volí i oblečení. Situaci byste se měli plně přizpůsobit i vy. Pánové mají situaci jednoduchou. Ideální je vybrat dobře padnoucí oblek, doporučené barvy jsou elegantní modrá nebo šedá. Bílá čistá košile je samozřejmostí, ale nemusí být pravidlem. Pokud si troufnete nebo máte odzkoušenou decentní barevnou variantu, můžete volit i model „tón v tónu“. Dbejte na celkově upravený zevnějšek. Čisté boty, kapesník, elegantní pásek. Vynechejte vtipné kravaty, nápadné nápisy na tričku nebo osobité kreace.

Studenti s dlouhými vlasy by měli dbát i na účes a vlasy stáhnout třeba do gumičky. Krátké vlasy pro jednou negelujte a nevyhledávejte ani zajímavé módní doplňky. Zůstaňte nenápadní a nudní. Cílem maturitní zkoušky není na sebe za každou cenu upozornit, ale potvrdit získané vědomosti. Zkoušející se na vás může zaměřit. V rámci tisíckrát slyšeného si ukrátí dlouhou chvíli, vytáhne záludné doplňující otázky a zbytečně vás zaskočí.

Žádné provokace

Mladé dámy můžou vybírat kostýmek, šaty nebo halenku a sukni, nabídka je obecně širší. I zde by hlavní roli měly hrát jemné vzory, tmavé odstíny a elegance. Květované letní šaty jistě sluší, ale ke zkoušce jsou vhodnější decentní společenské. Pozor také na délku sukně, krátké mini určitě nechte doma! Velké výstřihy, odhalená ramena zbytečně strhávají pozornost a působí nepatřičně. Elegantní boty na malém podpatku, střídmé šaty a jemný účes. Make up je dovolený, ale celkově se držte raději zpátky.

Pohodlně! Nervozity už bylo příliš

Ať už jste se poctivě připravovali nebo spoléháte na štěstí a výřečnost, den nabitý zkouškami a otázkami je náročný. Soustředění a napětí si vyžádá svojí daň, proč přidávat další zbytečné stresy. Oblečení ke zkoušce by mělo dobře padnout a působit co možná pohodlně. Vyberte si několik variant a vyzkoušejte je několik dní předem. Zkuste se projít, posadit a psát. V oblečení strávíte většinu dne, neměli byste se od maturity vrátit s krvavými patami od nepadnoucích bot ani s otlaky od malých kalhot.

Maturity se konají často v době, kdy venku vládne letní počasí. Oblek v tomto ohledu odlehčenou variantu nenabízí, budete muset počítat s drobným nepohodlím. Využijte přestávky, odložte si, projděte na čerstvém vzduchu a hodně pijte. Maturitní zkouška je důležitým krokem, je však také krokem, který je možné elegantně a důstojně zvládnout. Vám se určitě podaří!

Zobrazit více... Květen 2019
pixel