Dětský pokoj – inspirace

2019-04-02
Dětský pokoj – inspirace

Nic se nemění tak rychle jako děti. A společně s nimi se mění nároky na prostor a vybavení kolem nich. Úplně nejmenší nejvíc ocení náruč maminky a klidné prostředí. S přibývajícím věkem však začnou děti objevovat svět, své schopnosti, rozlišovat svá přání a také budou hledat pevné zázemí, kde se budou moct bez obav realizovat.

Bezpečný prostor pro hraní

První podoba pokojíčku musí respektovat především velikost dítěte. Chcete přeci vychovat samostatnou osobnost. Všechno musí být přizpůsobeno tak, aby dítě bez problémů dosáhlo na hračky i knížky, mohlo si po sobě uklidit a nepotřebovalo neustále dospělou asistenci pro podávání a zabavování.

Nemusíte vymýšlet složité sestavy nábytku. Pro hračky jsou ideální otevřené krabice nebo truhly. Do jedné krabice lego, do druhé autíčka, do třetí vláčková dráha. Vše je na svém místě, jednoduchý úklid dítě neodradí ani nevyčerpá. Poměrně brzy můžete dětem dopřát také prostor pro důležité artefakty. Třeba doplňkové nízké poličky zaštítí místo pro výstavku vzácných a ceněných kousků.

Magnetická tabule

Už v raném věku se vyplatí do pokojíčku instalovat plochu pro vlastní vyjádření. Ideální jsou moderní magnetické tabule. Dítě si může malovat, nenápadně nacvičovat jemnou grafomotoriku a ušetří sbírku papíru. V pozdějších letech tabule poslouží jako skvělá základna pro domácí školní přípravu a nabídne i elegantní místo pro umístění fotek kamarádů nebo vzorů. Až přijde puberta, budete mít alespoň nějakou šanci zanechat někde na očích důstojně vzkaz.

Místo pro přátele

Starší děti se začnou postupně vyhrazovat. Dopřejte jim svobodu volby a snažte se domluvit, které změny jste ochotni respektovat a pomoci realizovat. Pokud máte dostatečný prostor a každé dítě si může zařídit svůj vlastní pokoj, budete v jednodušší situaci. Sdílený prostor však naučí různě staré děti smyslu pro vyjednávání a hledání kompromisu. V pokojíčku budou častými hosty i jejich kamarádi, nezbude než se smířit s jiným vkusem a také tlakem okolí.

U školních dětí je důležité kvalitní zázemí pro psaní a učení. Soustřeďte se na pevný stůl a ergonomicky řešenou židli. Ideální je tzv. rostoucí nábytek, který můžete postupně zvyšovat. Uzpůsobíte jej úměrně výšce dítěte, nemusíte nábytek po letech obměňovat a vždy zajistíte optimální polohu při sezení.

Originální svět

Děti čeká poměrně dlouhá cesta k vlastní úplné samostatnosti. Užijte si dorůstání a dospívání s nimi. Zkoušejte je zapojit a jednou za čas pokojíček alespoň drobnostmi obměňte. Pohrát si můžete se stylem svítidel, barvou stěn i řešením podlah. Nepočítejte s tím, že každý váš nápad projde schválením a že bude dítě sdílet každý váš nápad. Buďte trpěliví a dopřejte dětem jejich vlastní nedotknutelný prostor. Možná to nahlas neřeknou, ale upřímně to ocení.

Zobrazit více... Duben 2019
pixel