Slovník módních pojmů

Slovník módních pojmů
od A do Z

Móda skrývá mnohá tajemství. Ale pro nás to není černá magie. Rozvineme Vám celé tajemství dobrého stylu. U nás najdete odpověď na vaše definice a koncepty, které existují ve světě módy, lifestyl'u a módní blogosféře.

Co je to kapesníček do saka? Odkud je bunda HUSKY? Nebo kultovní chinosy? Stačí otevřít náš průběžně aktualizovaný módní slovník Bolf.cz, kde zjistíte jaké trendy nás čekají v příští sezóně, která must have nemůže chybět ve vašem šatníku aby vypadat elegantně a nadčasově. Pod každým písmenem jsou skryté termíny a názvy díky kterým jsme vám představili zákulisí módy - ležérní/casual, streetové, elegantní, sportovní&aktivní. To vám pomůže u rozhodnutí při vytváření svého individuálního vkusu.

Inspirujte se každý den, náš slovník je pravidelně doplňován.

Askot

Pánská kravatová šála, vhodná do košile, která se nezapne u krku (rozhalenky).

Baggy pants

Baggy pants Široké kalhoty, u rozkroku níže posazené nohavice s velkými zadními kapsami. Nosí se na bocích.

Blejzr

Dříve klubové sako s límcem a klopami s jednořadým nebo dvouřadým zapínáním, většinou našitými kapsami a mosaznými knoflíkami. Dnes se hodně nosí ve sportovně společenských stylech např. k denimu.

Bordura

Vzorovaný pás, který tvoří ozdobu lemu.

Button-down košile

Košile u které jsou špičky límečků zapnuté na knoflíčky k náprsence

Capri kalhoty

Kalhoty s délkou pod kolena, někdy i delší. Do módy je zavedl Emilio Pucci v 50. letech 20. století.

Cropped

kalhoty s délkou po kolena, o trochu kratší než capri střih

Dvouřadé sako

Sako se dvěma řadami knoflíků, většinou se 6-ti. Vrchní knoflíky se nezapínají, slouží výhradně jako ozdoba. Ve stoje by mělo být vždy zapnuté.

Fazóna

výraz zahrnuje konstrukční řešení a technologií zpracování a vybavení oděvního výrobku.

Fazónka

používá se pro zpracování límcové části oděvu – otevřená, uzavřená, šálová, s rozhalenkou, s šírokými nebo úzkými klopami ,…

Glamour

znamená přitažlivost či fascinaci předmětem nebo člověkem, který prostřednictvím luxusu a elegance překračuje hranice všednosti

Chesterfield

Městský plášť se skrytým zapínáním, tradičně jednořadý. Vzor šedá rybí kost, černý sametový límec. Možná také modrá nebo béžová barva.

Chinos

čti (thi: nous) bavlněné plátěné kalhoty pro ženy i muže, které se hodí pro ležérní i elegantní outfit

Kardigan

Je sportovní typ kabátku nebo bluzónu,saka, je vždy bez límce, se zakulaceným průkrčníkem nebo špičatým výstřihem. Výstřih a okraj zapínání bývají lemovány. Délka sahá mírně pod pás, ale typičtější je délka do hloubky boků. Rukávy se přizpůsobují módním požadavkům, mohou být krátké i dlouhé, oblíbený je i k. bez rukávů. Kabátek má po stranách větší našívané kapsy. Charakteristický je pásek, který se váže na uzel. K. se zhotovuje z tkaniny, ale může být řešen i jako pletený kabátek.

Konfekce (Ready to wear, Prrêt -à- porter)

Oděvy šité nikoli na konkrétní, ale imaginární postavu. Předností konfekce je okamžitý nákup ale nemusí vyhovovat všem postavám.

Lem

ukončený okraj látky přehnutý a upevněný kolem okraje oblečení, může mít funkci zpevňovací nebo zdobnou

Manžetový knoflík

Dva knoflíky, většinou se stejným designem, zdobí obě strany manžety. Knoflíkovou dírkou manžety se provleče závlačka, řetízek nebo stužka, která knoflíčky spojuje.

Nehrú styl

Vyznačuje se uzavřeným úzkým sakem s délkou téměř ke kolenům a stojacím límečkem. Název je odvozen od ind. politika Nehrúa.

Norfolkské sako

Tvídové sako na tři nebo čtyři knoflíky, s páskem nebo dragounem, s podélnými záhyby v zadním dílu a nakládanými kapsami určenými v minulosti na patrony a proviant. Předchůdce sportovního saka. Jako první ho nosil v 19. století na obchůzku polností vévoda z Norfolku.

Polokošile

Sportovní košíle s rukávy různých délek z bavlněného piké, kterou si pro sebe vymyslel francouzský tenista René Lacoste

Pret – a porter

malosériové zpracování oděvů od výrobců,  je to název i pro běžnou konfekční tvorbu. Označení nese i tradiční veletrh dámské konfekce v Paříži

Skinny

přiléhavé kalhoty, které se rovněž nazývají trubkové.

Trenčkot

Jednořadový, ale také dvouřadový dámský i pánský plášť se širšími klopami i límcem, sportovně zpracovaný se štěpováním a často s nárameníky, sedly a klínovými rukávy, zhotovený z hladké tkaniny malé hmotnosti, která bývá impregnována gabarden, balónový ryps). V Anglii původně sloužil jako pohřební plášť.

Vypínač obuvi

Dřevěné vypínací kopyto, které se vsune do bot, když je nenosíme. Kůže si udržuje tvar a dřevo do sebe natáhne vlhkost z boty.

Velur

Useň broušená z rubové strany, vlas zůstává na povrchu

Žaket

Nejslavnostnější pánský denní oblek

pixel