Jak pečovat o obuv v zimě – praktický průvodce

2016-12-05
Jak pečovat o obuv v zimě – praktický průvodce

Zimní počasí výrazně ztěžuje udržet si obuv čistou. Obleva, sníh, sůl, kterou jsou posypané chodníky - to vše má vliv na stav bot a díky tomu, jsou často mokré a mají nehezké skvrny. Naštěstí náležitá péče uchrání zimní boty před poškozením a zároveň se můžeme těšit i krásným vzhledem.

Typy obuvi a způsob čistění

Každý typ obuvi vyžaduje trochu jiné metody čištění, aby nezničit jemný semiš nebo přírodní kůže, musíme se řídit dle konkrétních pokynů.

Kožené boty by měly být očištěny od nečistot z mírně vlhkým hadříkem a poté je vytřít do sucha, aby bylo možné provést krémování. Je velmi důležité používat vhodný krém - bezbarvý, černý, hnědý, bílý, atd .. Pro její naložení použij měkkou houbu nebo speciální kartáček, a nakonec vyleští boty také speciálním kartáčem, který je speciálně k tomu (můžeš ho koupit v každém obchodě s obuví). Zajímavým faktem je, že pro leštění bot se ideální hodí i nylonové punčochy, protože po použití se boty krásně lesknou. Kdežto, pro čistění můžeš použít vnitřní banánovou slupku. Stačí ní pouze otřít horní část bot, a nebude již potřeba leštění!

Boty z lakované kůže je třeba omýt speciálním čisticím prostředkem, ale bez problému můžeš použít také mléko. Stačí ponořit hadřík ve vlažném mléku a otřít lakované boty. Je velmi důležité, aby si lakované kožené boty neleštil, protože ztrácejí svůj přirozený lesk. Pokud se ale tak stane, můžete získat pěkný vzhled např. – přetři je rozříznutou cibuli, olivou pro děti nebo rostlinným olejem, a potom je vylešti hadříkem.

Boty z bílé kůže velmi dobře se čistí pomocí klasické gumy pro mazání, kterou používají děti ve škole. Je ale jedna podmínka - musí být sněhobílé a čisté. Větší nečistoty, např. vysušené bláto, můžeš odstranit vodou a mýdlem nebo teplým mlékem.

Boty z bílé kůže velmi dobře se čistí pomocí klasické gumy pro mazání, kterou používají děti ve škole. Je ale jedna podmínka - musí být sněhobílé a čisté. Větší nečistoty, např. vysušené bláto, můžeš odstranit vodou a mýdlem nebo teplým mlékem.

Semišové boty vyžadují zvláštní metody čištění a ošetření, protože je třeba zacházet velmi opatrně s jemnými štětinami. Zde se také ověří mazací guma, která se zbaví jemného prachu. Dostupné jsou také speciální gumové kartáče a přípravky k čištění semiše. Použij je opatrně, a rychle a bezpečně se zbavíš skvrn ze svých oblíbených bot. Je také důležité, aby čistit a vyčesávat boty ve správném směru, shodně s uložením štětin.

Nejmódnější pásnká obuv, která je vyrobena z různých materiálů, lze nalézt na stránkách: Bolf.cz

Jak zbavit boty skvrn od soli?

Chodníky posypané solí jsou běžně viděny v zimě. I když takové řešení chrání chodce před náhlým sklouznutí a nebezpečnými pády, ale právě sůl nešetři naše boty a bílé skvrny nejen vypadají ošklivě, ale také ničí boty. Z tohoto důvodu, pokaždé, kdy je vidět na botách sůl, musíme ji co nejdříve odstranit. Stačí použít vodu s octem tzn. složky, které jsou v každé domácnosti. Smíchej půl sklenice vody s půl sklenici octu, namoč hadřík, dobře vymačkej a utři boty. Když už stopy po soli zcela zmizí, vysuš boty a napastuj.

Jak vysušit promočené boty?

Promočené boty jsou standardem každé zimy. Pomáhá k tomu, sníh a obleva, a někdy i déšť. Pokud k tomu dojde, musíme boty vysušit nejrychleji jak to je možné, protože boty, které jsou dlouho mokré, se mohou začít rozlepovat a dokonce i nepříjemný páchnout. Důležitý, je však způsob sušení - vždy čti informace od výrobce, které se nachází na krabici nebo instrukce uvnitř balení. Obvykle je nejbezpečnější metoda sušení namočené obuvi, nechat ji v pokojové teplotě, daleko od radiátoru nebo krbu. Díky tomu, materiál nepraskne pod vlivem velmi horkého vzduchu, např. vysoušeč vlasů. Pokud jsou boty mokré i uvnitř, nasyp dovnitř trochu suché rýže, která dokonale absorbuje vlhkost. Dobrý nápad je také použití novin. Navíc, pro ochranu bot před deformací během sušení, je dobře použít pravidla.

Impregnace – ochrana obuvi před promočením a špínou

Impregnace je osvědčený způsob, jak chránit boty před promočením a nečistotami. Teto ochranní prostředky jsou k dispozici v každém obchodě s obuví, ceny začínají od pár korun. Většina z nich jsou velmi vhodné k použití spreje. Stačí sprejovat povrch bot před odchodem z domu a počkat několik minut, až uschne impregnace. Nemusíte to udělat pokaždé, když jdete ven. Impregnace obuvi je nutná pouze po umytí a důkladném čištění. Zde je důležité, aby ochranní prostředky používat pouze na zcela suché a čisté boty.

Zobrazit více... Prosinec 2016
pixel