Letní tábor, jak obléct svojí ratolest?

2019-06-18
Letní tábor, jak obléct svojí ratolest?

Pomalu se blíží konec školního roku a kromě plánované společné dovolené řadu školáků čeká i nové dobrodružství, pobyt na letním táboře. Dva nebo tři týdny na vlastní pěst zásadně prospějí každému dítěti. Naučí je větší samostatnosti, posílí vazby s kamarády a dovolí vykročit z bezpečného stínu rodičů. Přípravy na tábor byste neměli podcenit, o programu a chodu tábora s dětmi mluvte, povzbuzujte je a společně také předem připravte potřebné oblečení a výbavu.

Balte společně

Balit na tábor byste měli určitě dohromady. Dítě bude mít lepší povědomí o obsahu zavazadla a zorientuje se. Pokud dochází během roku do sportovního oddílu nebo třeba skauta, který tábor pořádá, může si navíc vzpomenout na drobnosti nebo rady starších kamarádů. K balení přistupujte se střízlivým nadhledem, snažte se vyhnout nadbytečnému množství oblečení i bot a s rozumem proberte i plyšáky, hračky, knížky, nebo věci nepříliš vhodné, které si bude vaše dítě za každou cenu chtít přibalit. Respektujte místo, kde se děti budou pohybovat. Trochu jiné nároky klade tábor stanový, v jiných podmínkách bude dítě na táboře s ubytováním v chatkách nebo budově.

Držte se doporučení

Každý pořadatel vám s dostatečným předstihem dá podrobnější informace o průběhu tábora a také seznam doporučeného oblečení. Dejte na rady zkušených a balte podle návodu. Oblečení by mělo obsáhnout variantu pro horké počasí, ale také možné ochlazení nebo déšť. Stejně variabilní by měla být i obuv. Počet potřebných kousků však korigujte, většina dětí se vrací z tábora se zavazadlem, které je z poloviny zcela netknuté. Pravděpodobně i vaše dítě si vystačí s párem triček a jedněmi tepláky. Myslete na střídmé množství oblečení, ale nezapomeňte na doplňky, pláštěnka a pokrývka hlavy jsou při pohybu venku zásadní.

Bez módních experimentů

Základní podmínkou je pohodlí! Tábor budou provázet sportovní aktivity, celodenní pobyt venku spojený s hrami, večerní sezení u ohně a jiné kratochvíle. Oblečení musí být především funkční. Světlé plátěné kalhoty, košile s límečkem nebo jemné letní šaty do výbavy rozhodně nepatří. Klidně vytáhněte ze skříně onošenou teplákovou soupravu, oblíbená vytahaná trička. Dítě se musí cítit dobře, snadno a rychle se oblékat. Počítejte s možností, že se oblečení roztrhne, zašpiní nebo nenávratně ztratí. Značkové oblečení proto nechte doma. Totéž platí i o botách. Sportovní tenisky, pevnější sandálky nebo holínky musí zvládnout větší nápor, bez puchýřů a zvrtnutého kotníku si vaše dítě užije tábor daleko víc.

Elektronika a cennosti? Raději ne

Doporučením pořadatele se řiďte také v otázce mobilního telefonu, MP3, tabletu nebo jiných drahých zařízení. Je vždy na zvážení, zda jsou obdobné cennosti opravdu důležité a vhodné. Cennosti se mohou snadno poškodit nebo ztratit a je zbytečné komplikovat chod tábora neustálým řešením sporů, hledáním volné zásuvky na dobíjení nebo přetahováním se o večerku a dalším volným blokem pro chatování nebo hraní her. Dopřejte vašim dětem krásné léto a nechte je na chvíli vydechnout od vlivu elektroniky. Na táboře bude pestrý program a děti si najdou daleko lepší společnou zábavu.

Zobrazit více... Červen 2019
pixel