Motiv lebky ve světě módy

2017-04-03
Motiv lebky ve světě módy

Jeden z nejslavnějších citátů Benjamina Franklina zní: "Na tomto světě není nic jistého mimo smrt a placení daní". Daně necháme politikům a prázdným peněženkám, a nyní se podívejme na smrt, která je jistá a je těžké s tím nesouhlasit.

Svět módy je odvážný a žádné kontroverzi se nebojí. Rozhodně proto vzal bez zábran do náručí motiv smrt a silně ji objal. O kostře s kosou, můžeme dnes říci, že je skutečnou hvězdou módy! A určitě nemá v úmyslu odcházet od své pozice.

Jedním z nejoblíbenějších motivů spojených se smrtí, s výjimkou kostí a kostry je samozřejmě motiv lebky. Tento symbol je na topu už věky! Ano - věky, protože byl postrachem jíž ve středověku! ;) Je jedním z hlavních trendů ve světě módy. Symbol, který ztratil svůj původní význam, ale získal popularitu.

48533_3
Tričko s motivem lebky: Bolf.cz

Oblečení, obuv, náramky, prsteny a další šperky a tetování. Lebky jsou často také částí interiérového designu. Setkáte se s nimi na obrazech, grafikách či jako gadgety (dokonce s diamanty), nebo jako prvky domových doplňků. Módní jsou také ty inspirované lidmi a zvířaty po smrti. Třeba ve skandinávském stylu se pravidelně objevuje lebka jelena. Doslova všude: prostěradla, pantofle, pyžama, svetry, mikiny, šaty, a dokonce dupačky a autosedačky pro mimina jsou zdobeny lebkou a nikoho to nepřekvapuje.

Co přispělo k tomu, že lebky se staly nedílnou součástí pop kultury a jedním z nejznámějších znaku charakteristických pro svět módy?

Mimo jiné to, že se v nich skrývá bohata historie a mnoho symbolických významů, které byly kdysi znaky nevyhnutelnosti. "Memento mori". Dnes o smrti nemyslíme vážně, máme dojem, že se nás to netýká, alespoň po dlouhou dobu nebude, nevídáme mrtvoly, pouze ve filmech nebo videohrách, ale přesto si uvědomujeme, že někde na nás číhá. Móda je součástí kultury, která odráží celkovou náladu, včetně těch hluboce skrytých a ochotně uspořádá symboly na svoje potřeby.

Dnes lebky vděčí svou nesmírnou popularitu především designerovi - Alexandrovi McQueenovi, který se v práci inspiroval hrůzostrašnými aspekty a outsiderskymi řešení. Piráty, čarodějnice, válečníci a celková extravagance řídili realizaci jeho módních nápadů. Právě on, přenesl lebku fungující v říši subkultur do mainstream trendů. V roce 2003 McQueen navrhl šátek s motivem lebky a od té doby se svět do něj úplně zbláznil. Uctíváním tohoto symbolu se uchopili také hvězdy například Gwen Stefani, motocyklové a pouliční gangy, jejichž život bije v rytmu hip-hop, a také svět kina.

Stejně jako Jack Sparrow z "Piráti z Karibiku" – oblékajíc si věci, nebo dokonce tetování s motivem lebky - lidé nějakým způsobem manifestují svůj vyostřeny individualismus, zesměšňují smrtku a vychutnávají si život nebo naopak - pamatují, že některé věci v životě jsou již dané – a jsou více než jisté.

[adrotate banner="43"]
Zobrazit více... Duben 2017
pixel